Skip to main content

Bren School Committees

Student Committees

MESM Class Chairs MESM Dean's Advisory (DAC) PhD Dean's Advisory (DAC)
Class of 2022:
Gabrielle Barsotti and Morganne Sigismonti

Class of 2023: TBA
(1st year students TBA)
Joaquin Meckler, 2nd year MESM Student
Shelby Smith, 2nd year MESM Student
Matthew Koller, 2nd year MESM Student
Steve Gaines, Dean
Kristine Duarte, Staff Coordinator
Satie Airamé, Staff Consultant
David Parker, Staff Consultant
 
Cori Lopazanski, 2nd year PhD Student
Phoebe Racine, 4th year PhD Student
Steve Gaines, Dean
Kristine Duarte, Staff Coordinator
Satie Airamé, Staff Consultant
David Parker, Staff Consultant
 
Bren Seminars The Green Initative Fund Representative Graduate Student Association Representatives
Jacob Gellman, PhD Student
Anna Boser, PhD Student
Carly Norris, 2nd year MESM Student
Aleah Van Woert, Staff Coordinator
Satie Airamé, Staff Consultant
 
Risa Lewis (PhD Student) (1st year students TBA)
Jake Nyiri, 2nd year MESM Student
Aya Rosenfeld, 2nd year MESM Student
Satie Airamé, Staff Advisor
 

Faculty Committees

Faculty Executive Committee Diversity Committee Recruitment, Admissions, and Support Committee
Kelsey Jack, Chair (2nd year)
Kelly Caylor (2nd year)
Scott Jasechko (1st year)
Eric Masanet (1st year)
Steve Gaines, Ex officio
Bruce Kendall, Ex officio
Sarah Anderson, Ex officio
Kelly Keogh, Staff Coordinator
Satie Airamé, Staff Consultant 
Kyle Meng, Chair
Sarah Anderson, Ex officio
Steve Gaines, Ex officio
Lisa Leombruni, Staff Consultant
Teague Tran, MESM Student
Liliana Sierra Castillo, PhD Student
Kristine Duarte, Staff Coordinator
Satie Airamé, Staff Consultant
Kelly Keogh, Staff Consultant
Melissa Van De Werfhorst, Staff Consultant
 
Hunter Lenihan, Chair
Trish Holden
Kelsey Jack
Jim Salzman
Kristine Duarte, Staff Coordinator
Satie Airamé, Staff Consultant
Rebecca Webb, Staff Consultant 
Career Development & Alumni Relations Committee PhD Program Committee Master's Curriculum Committee
Arturo Keller, Chair
Eric Masanet
Kristi Birney, Staff Coordinator
David Parker, Staff Consultant
Beth Pitton-August, Staff Consultant
 
Chris Costello, Chair
Bruce Kendall
Ashley Larsen
Rachel Torres, 4th year PhD Student
Cali Pfleger, 1st year PhD Student
Sean Kerr, Staff Coordinator
Satie Airamé, Staff Consultant
Kristine Duarte, Staff Consultant
 
James Frew, Chair
Sarah Anderson
Ben Halpern
Allison Horst
Laurel Wee, 2nd Year MESM Student
Sean Kerr, Staff Coordinator
Satie Airamé, Staff Consultant
Kristine Duarte, Staff Consultant
 
Eco-Entrepreneurship Committee Strategic Environmental Communication & Media Committee MESM Group Projects Committee
Emily Cotter, Staff Coordinator
Sangwon Suh, Chair Sabbatical in W21
Darcy Bradley
Robert Heilmayr
Sean Kerr, Staff Consultant
Satie Airamé, Staff Consultant
Student representatives TBA
 
Matt Potoski, Chair Sabbatical in W21
Scott Jasechko
Lisa Leombruni, Staff Coordinator
Satie Airamé, Staff Consultant
Sean Kerr, Staff Consultant
 
Frank Davis, Chair
Chris Costello
Roland Geyer
Steve Gaines, Ex officio
Sean Kerr, Staff Coordinator
Satie Airamé, Staff Consultant
Beth Pitton-August, Staff Consultant
Anastasia Kunz, 2nd Year MESM Student
Nikole Vannest, 2nd Year MESM Student
Anna Talken, 2nd Year MESM Student
 
Building/Space Committee Personnel Committee Environmental Data Science Search
Arturo Keller, Chair
John Melack Sabbatical in W21
Sage Davis, Staff Coordinator
Kim Fugate, Staff Consultant
Corina Vibbart, Staff Consultant
 
Matt Potoski, Co-Chair, Sabbatical W21
Naomi Tague, Co-Chair
Kelly Keogh, Staff Coordinator
James Frew, Chair
Sarah Anderson, Equity Advisor
Frank Davis
Ben Halpern
Naomi Tague
Alice Lépissier, PhD Student
Juan Carlos Villaseñor-Derbez, PhD Student
Kelly Keogh, Staff Coordinator
 
Council of Legal Advisors Committee Affirmative Action Committee
Jim Salzman, Chair
Beth Pitton-August, Staff Coordinator
Steve Gaines, Dean
Faculty, TBD
Staff Coordinator, TBD

Ad Hoc Committees

MEDS Curriculum Cohesion Committee Computing Committee H. William Kuni Project Committee
Allison Horst
Tamma Carleton
Ben Halpern
Scott Jasechko
Samantha Stevenson
Naomi Tague
Sean Kerr, Staff Consultant
Satie Airame, Staff Consultant
 
Eric Masanet, Chair
James Frew
Samantha Stevenson
Brad Hill, Staff Consultant
Hunter Lenihan, Chair
Tamma Carleton
Steve Gaines, Ex officio
Satie Airamé, Staff Coordinator
Lotus Vermeer, Staff Consultant
 
Sustainable Water Markets
Fellowship Program Committee
Sustainable Forests Fellowship
Program Committee
Web Design Executive Committee
Bob Wilkinson, Chair
Jim Salzman
Steve Gaines, Ex officio
Lili Prahl, Staff Coordinator
 
Bruce Kendall, Chair
Robert Heilmayr
Naomi Tague
Kristine Duarte, Staff Coordinator
Satie Airamé, Staff Consultant
 
Melissa Van De Werfhorst, Staff/Chair
Lisa Leombruni
Satie Airamé
 
Zurich Financial Services Distinguished
Visitor Program Selection Committee
Bruce Kendall, Chair
Kyle Meng
Satie Airamé, Staff Consultant 
Sean Kerr, Staff Consultant 
Lotus Vermeer, Staff Consultant
 

Campus Committees

Committee 2021-2022 Members
Central Fellowships Committee Dave Tilman
Chancellor’s Sustainability Committee Sangwon Suh Hunter Lenihan
Chancellor's Advisory Committee on the Status of Women Sarah Anderson
Chancellor's Task Force on Childcare Sarah Anderson
Program Review Panel (PRP) (meets Wed at 1-3) Naomi Tague
AVC for Academic Personnel Search Committee Bruce Kendall
Dangermond Chair Faculty Search Committee Ben Halpern Patricia Holden John Melack
Faculty Salary Equity Committee Chris Costello
Privilege and Tenure  Matt Potoski
Academic Welfare and Awards Hunter Lenihan
Committee on Information Technology, Academic Senate (meets Fri PM) James Frew, Chair
Information Technology Council James Frew, CIO
Faculty Steering Committee, Center for Information Technology and Society James Frew
Campus Data Science Initiative Working Group Kelly Caylor
Data Science Curriculum Committee Kelly Caylor
Committee on International Education Arturo Keller
Office of Research Space Committee Kelly Caylor
National Center for Ecological Analysis and Synthesis Ben Halpern, Director
NCEAS Campus Advisory Committee Kelly Caylor
ERI Director Kelly Caylor
UCSB Natural Reserve System (NRS) Patricia Holden, Director
UC Natural Reserve System (NRS) University-wide Advisory Committee Patricia Holden, Chair in Spring 2020
Natural Reserve System (NRS) Advisory Committee Patricia Holden, Ex Officio Frank Davis John Melack James Frew
Valentine Eastern Sierra Reserve John Melack, Faculty Advisor
ISBER Advisory Committee Mark Buntaine
Institute for Energy Efficiency (IEE) Leadership Committee Sangwon Suh
Marine Science Institute (MSI) Advisory Committee Patricia Holden, Ex Officio Ben Halpern
Scientific Diving Committee Hunter Lenihan
Small Boat Operations Committee Hunter Lenihan
VCR Building Committee (COAST Building) Ben Halpern
North Campus Open Space (NCOS) Administrative Advisory Group Kelly Caylor Frank Davis
La Kretz Center Frank Davis, Director
LTER Network Office  Frank Davis, Executive Director
Advisory Council for the Center for Black Studies Research James Frew
UC Academic Freedom Committee Hunter Lenihan
UC Systemwide Committee on Academic Computing and Communications James Frew
UC President’s Postdoctoral Fellowship Program Application Review Committee Ashley Larsen
UC Environmental Economics (EE) Committee Chris Costello, Chair
UC Institute on Global Conflict and Cooperation (IGCC) Steering Committee Kelsey Jack
Faculty Legislature Representative Samantha Stevenson
UCSB Campus Climate Survey Committee Sean Kerr 
arrow up icon